o OFE o OFE
505
BLOG

OFE w rankingach KNF czyli wybór może być prosty

o OFE o OFE Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Kilka dni zostało do wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego. W tym czasie tysiące osób podejmie decyzję o wyborze. Dla wielu będzie to jedna z pierwszych decyzji dotyczących zarządzania finansami osobistymi.

Wybór funduszu emerytalnego powinien się opierać przede wszystkim na wynikach (mniej na doniesieniach prasowych). Młodzi ludzie znajdą setki różnych zestawień, i staną przed dylematem: jak toto czytać? które czytać?

Jedynym OFICJALNYM zestawieniem (pochodzącym od KNF: urzędu państwowego, który ma za zadanie kontrolowac działalność OFE) jest ranking KNF, obejmujący okres 36 miesięcy i publikowany co pół roku. I to na nim nalezy w jak największym stopniu oprzeć swój wybór.

"Obliczenia dotyczą nominalnej stopy zwrotu: nie brana jest pod uwagę ani inflacja ani też prowizje od składek i opłaty za zarządzanie.Na poziomie całego rynku wyliczana jest średnia ważona stopa zwrotu wszystkich OFE będąca sumą iloczynów stóp zwrotu i przeciętnego udziału w rynku danego funduszu mierzonego wielkością aktywów netto. "

To dla wielu brzmi jak najczystsza abstrakcja.

Zatem (w duzym uproszczeniu):

  • stopa zwrotu: to zysk w danym czasie (czyli stopa zwrotu 20% w okresie 36 miesięcy oznacza, ze zysk wyniósł 20% przez 3 lata)
  • nominalna stopa zwrotu: liczona bez uwzględnienia inflacji, prowizji i opłat. Ogólnie można nazwac jako "dochód" lub "brutto"
  • średnia ważona: to średnia zysku wszystkich funduszy, jednak wg wzoru, który uwzględnia też ich wielkość. Czyli jeśli jeden fundusz miał zysk 20% a jego wielkość to 1 mld pln, a drugi miał zysk 5% a jego wielkość to 10 mld pln, to średnia będzie się bardziej "zwracać" w kierunku tych 5%, ze względu na to że większy fundusz ma większy wpływ na tak liczoną średnią.
    to, czy fundusz jest powyżej czy poniżej średniej nie powoduje większych konsekwencji dla tego OFE
  • oprócz tego KNF liczy minimalną stopę zwrotu, w oparciu o ta w/w srednią obliczany jest MINIMALNY zysk jaki OFE musiał wypracowac z zadanym czasie. I ta wartość jest bardzo istitna: jeśli którys fundusz znalazł się poniżej, musi DOPŁACAĆ swoim klientom.
    Jak dotąd zdarzyło się to tylko Bankowemu. Gdyby ranking opublikowany był teraz, dopłacić by prawdopodobnie musiał Polsat.

Jak, które i co w  zestawieniach KNF brać pod uwagę?

  • które: co najmniej 4 ostatnie
  • jak: patrzeć na pierwszą piątkę
  • co: liczy się nie tylko wysoka pozycja, ale też to czy dany fundusz jak najczęściej pojawia się w pierwszej 5tce.
  • czyli: jesli jakis fundusz ciagle utrzymuje sie na stalej, wysokiej pozycji tzn. ze ma wysoka stope zwrotu i jest stabilny

Przyda się? Pewnie się przyda:

o OFE
O mnie o OFE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości