o OFE o OFE
57
BLOG

Dobre OFE czy niedobre?

o OFE o OFE Rozmaitości Obserwuj notkę 0

W ostatnim tygodniu KNF opublikował 3letnie stopy zwrotu otwartych funduszy emerytalnych. Rozpiętość wyniosła od 4.8% do 0%, przy czym średnia ważona to 2.9% (średnia arytmetyczna 2.7%).

Natychmiast w wielu publikatorach mieliśmy okazję usłyszeć opinie, że jest to wynik zbyt słaby (niektórzy określili jako "zatrważający"). Czy na pewno jest tak źle? I czy jeśli jest, to czy jest to wina PTE?

3letnie wyniki OFE: czy na pewno są takie słabe?

Ostatnie 3 lata nie były zbyt łaskawe dla inwestorów. Początek (rok 2007) to start gigantycznego załamania na rynkach, którego było dużym zaskoczeniem dla większości specjalistów. Zniżkowa tendencja na niemal wszystkich rynkach świata nie ominęła naszego kraju, a jej długość i skala były nieprzewiduwalne. Dopiero w ostatnim roku, jakie ujęło zestawienie, tendencja się odwróciła i nastąpiła równie nieprzewidywalna, gwałtowna zwyżka.

Przywołane notowania i obliczenia obejmują 3 lata oraz rok do dnia 31-03-2010 i są oparte na danych podawanych przez AnalizyOnline.
Porównujemy wyniki z tych dwóch okresów, ponieważ mają one różną charakterystykę: 3 lata to okres zmiennej koniunktury, zaś ostatni rok był pod znakiem hossy. Podobne okresy (spadków i wzrostów) na giełdach będą się zapewne powtarzać, choć jak dotąd w historii zdecydowanie przeważa trend wzrostowy.

Zgodnie z ustawą, OFE mają dążyć do jak największych zysków przy jak najniższym ryzyku. Każdy, kto inwestuje swoje środki wie, że te dwa założenia są przeciwstawne, a im większe wahania na rynkach, tym trudniej je ze sobą pogodzić.
Największy zysk przynoszą akcje, ale jest to inwestycja obarczona najwyższym ryzykiem strat. Najniższe ryzyko, ale z niewielkimi zyskami (często poniżej inflacji) osiągniemy inwestujac w obligacje oraz lokaty.

Jak zatem powinno się inwestować, aby zmniejszyć ryzyko, ale nie tracić zysków?  Kluczowym słowem jest tutaj "dywersyfikacja" czyli inwestowanie w różne środki. Aby fundusze mogły zrealizowac cel, postawiony im przez ustawę, muszą część aktywów inwestować agresywnie, a część bezpiecznie.

Przyjrzyjmy się wynikom, jakie osiągnęły OFE, w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi inwestującymi w rózne środki: typu stabilnego (najbardziej zbliżone do OFE) oraz zrównoważonego (bardziej ryzykowne niż fundusze emerytalne).

typ/zysk 36m 12m  
ofe 2,71 24.04  
TFI stabilnego wzrostu -1.15 24.95  
TFI zrównoważone -14.08 36.88  

Jak widać, OFE w okresie 3letnim (czas zmiennej koniunktury z przewagą spadków) wypadły zdecydowanie lepiej niż TFI tak stabilnego wzrostu, jak i zrównoważone. W okresie wzrostowym (ostatni rok) wykorzystały szansę na zyski ze skutecznością porównywalną do tfi stabilnych zaś słabiej od zrównoważonych (jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich dużo szybciej zdołały zrekompensować wcześniejsze straty).

Widzimy zatem, że wbrew wielu opiniom (być może wydanych pod wpływem chwili), za osiągnięty wynik należałoby fundusze chwalić, a nie ganić. Z powodzeniem realizują zadanie, jakie stawia przed nimi ustawa. W niezwykle trudnym czasie doskonale poradziły sobie z wyrównaniem strat w stosunkowo krótkim okresie.


lektury dla dociekliwych
*
zestawienie dotychczasowych rankingów KNF
*
porównanie ofe
*
czy ofe są lepsze od zus?

o OFE
O mnie o OFE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości